VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai

Paskaita „SVEIKOS ŠYPSENOS PASLAPTYS”.

19 birželio, 2019

2019 m. Birželio 19 d. Motinos Teresės šeimų namuose, lankėsi Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro, burnos sveikatos specialistė Karolina Sankauskaitė, kuri išdavė didžiausias paslaptis apie Sveiką šypseną, pravesdama paskaitą „Sveikos šypsenos paslaptys”. Vesdama paskaitą visus mokė taisyklingai valyti ir prižiūrėti dantis, kaip ir kiek kartų juos valyti, kokias priemones rinktis kad dantys išliktų gražūs ir sveiki.

Visi norime turėti gražius, baltus, sveikus dantis. Gražios šypsenos paslaptis – tai tinkama dantukų priežiūra nuo pat jų vystymosi pradžios. Dar besilaukianti mama turėtų pradėti rūpintis būsimo kūdikio dantukais. Sveikas organizmas bei tinkama mityba – tai pagrindas sveikų dantukų formavimuisi.  Persirgtos infekcinės ligos ar vartoti vaistai nėštumo metu gali turėti įtakos kietojo danties audinio vystymuisi. Gimus kūdikiui reikėtų atkreipti dėmesį į tam tikrus amžiaus ypatumus.

5-8 mėn. Kūdikiams pradeda dygti pirmieji pieniniai dantukai. Vos pasirodžius pirmam dantukui, reikia pradėti jį valyti. Šiuo metu netinkamai maitinant bei nepakankamai valant dantukus, atsiranda didelė rizika išsivystyti „buteliuko“ arba kitaip vadinamam ankstyvajam vaikų ėduoniui. Todėl iki vienerių metų rekomenduojame apsilankyti pas vaikų odontologą. Gydytojas Jums parodys, kaip valyti dantukus, kokią pastą naudoti, informuos apie tinkamą mitybos režimą, atkreips dėmesį į pirmuosius gedimo požymius.

2,5-3 metų vaikas jau turi pilnai susiformavusi pieninį sukandimą, t.y. 20 pieninių dantukų.  Tokio amžiaus vaikai jau bando patys valyti dantukus, tačiau nereikėtų pamiršti, kad iki 6-7 metų dantukus turi valyti tėveliai. Jiems valyti vaiko dantis rekomenduojama 2-3 kartus per dieną ir apie 2-3 minutes. Deja, dažnai valymo trukmė tėra tik minutė. Pradedama valyti nuo priekinių dantukų ir krūminiams dantims skiriama mažiau dėmesio, jie išvalomi nepakankamai. Norint to išvengti patariama dantukus valyti nuo krūminių dantų. Tėtis ir mama turi kruopščiai išvalyti kiekvieną dantuką atskirai. Pastebėjus baltas, gelsvas ar rusvas dėmes ant dantų paviršiaus, reikėtų nedelsiant kreiptis į vaikų odontologą. Tai gali būti gedimo pradžia. Pieninius dantukus gydyti būtina.

Nuo 3 metų amžiaus reikėtų stebėti ar Jūsų vaikas neturi žalingų įpročių. Patariama iki 2-2,5 metų atsisakyti čiulptuko. Nuolatinis kvėpavimas pro burną, piršto čiulpimas, netaisyklingas rijimas (jei tai tampa įpročiu) turi įtakos netaisyklingam veido-žandikaulių sistemos susiformavimui. Laiku pastebėjus tokius įpročius, bei jų atsisakius, galima to išvengti.

5-7 metų pradeda dygti pirmieji nuolatiniai dantys. Dantys dygsta beveik metus, o šaknys formuojasi dar ilgiau (šaknys baigia augti vidutiniškai per 2-3 metus nuo danties dygimo pradžios). Norėtųsi atkreipti tėvelių dėmesį, kad šiuo metu vaikui keičiasi ne tik priekiniai dantukai, bet  ir pradeda dygti pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Dygstantys dantukai dar nepilnai mineralizuoti, nesusiformavę, todėl labai lengvai pažeidžiami. Kartais tėveliai sako, kad dantukas jau išdygo sugedęs. Tai netiesa. Bedygstantys krūminiai dantys yra aukščiau sukandimo linijos viršutiniame žandikaulyje ir žemiau sukandimo linijos apatiniame žandikaulyje, taigi juos išsivalyti yra išties sunku. Be to, ką tik išdygusius nuolatinius krūminis dantukus patariama padengti silantais. Silantai patys savaime neapsaugo nuo ėduonies vystymosi, tačiau jie sudaro mechaninį barjerą tarp gilių vagelių ir dantų apnašų. Be to, silantuose esantis fluoras padeda danties mineralizacijai. Vagelės tampa lygesnės ir jas lengviau valyti.

Jeigu nuo pat vaikystės tinkamai prižiūrėsite vaiko dantukus, įdiegsite taisyklingus burnos ertmės valymo įgūdžius, reguliariai lankysitės pas gydytoja odontologą, tai Jūsų vaikas ne tik mokės gerai juos išsivalyti, bet ir ilgai džiaugsis gražia šypsena.

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro burnos sveikatos specialistė Karolina Sankauskaitė  pasakojo „Sveikos šypsenos paslaptys”, kaip turėti laimingą ir gražią šypseną.

 

Dėkojame Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro, burnos sveikatos specialistei 

Karolinai Sankauskaitei.